Cilt Yapısı

   Vücudumuzun en değerli şeyi dış tehlikelerden bizi  koruyan derimizdir. Enfeksiyon, serbes radikaller, güneş ışığı, dehidrasyon, kimyasallar ve diğer günlük zorlukların önündeki ilk engel derimizdir.
   Kalıcı makyaj uzmanı pigment yerleştirildikten sonra tüm cilt katmanlarında ne olduğunu anlamak zorundadır. Cildimiz 3 katmandan oluşur:

1-Epidermis (5 katmandan oluşur)
2-Dermis (Cutis)
3-Hipodermis (Subcutis)

Üst Katman Epidermis : Derimizin dıştan görünen tabakasıdır. Epidermis dıştan içe doğru 5 katmandan oluşur.

Stratum Corneum (Boynuzsu Tabaka) : Teknik olarak protein zarfı ve lipidlerle çevrili 15-20 kat ölü düzleştirilmiş hücredir.

Stratum Lucidum : Mikroskop altında şeffaf ince bir ölü hücre tabakası.

Stratum Granulosum : Hücrelerin üst göç için hazırlandığı ince bir tabakadır. Bu katmanda hücreler organellerini ve çekirdeklerini kaybederler (başka bir deyişle ölürler) ve cildin bariyer işlevine katkıda bulunan "lipid zarfı" adı verilen bir zarfı alırlar.

Stratum Spinosum (Malpighi) : En büyük tabakadır. İğnenin ürettiği mikroskobik kanalın en çok artık pigment ile dolduğu yer bu tabakadır.

Stratum Bazale (Germinativ Bazal Tabaka) : Hücrelerin mitotik olarak aktif olduğu katmandır (basitçe söylemek gerekirse, bölünürler). Bu katmandan yukarı doğru hücre göçü başlar.

Dermis, ince bir bazal membran ile stratum bazalden ayrılır.

 

   

Aşırı pigment solmasını önlemek için cilt katmanlarını öğrenmek çok önemlidir. Pigment stabilitesi için anahtar faktör, yerleştirme derinliği olarak ortaya çıkıyor. Epidermis, epidermal hücreler yer değiştirmeye yatkın olduğundan dövme pigmentini tutamaz. Yüzeye doğru hareket ettikçe, içerdikleri artık pigment, ölü hücrelerin dış tabakası ile doğal olarak pul pul dökülür. Sonunda tüm epidermal tabakalar yaklaşık 2-3 ay içinde pigment partiküllerinden kurtulacaktır. Ancak pigment katılım hızı her kişide farklılık gösterecektir. Bu süre altında hasta, stratum korneum'a giden bir dizi pigment partikülü nedeniyle kalıcı makyajın görünümündeki değişiklikleri fark etmeye devam edecektir.

   En iyi sonuçlar, pigment dermisin üst üçte birlik kısmına yerleştirildiğinde elde edilir. İğne daha derin enjekte edilirse, yanlış ışık kırılması nedeniyle pigment mavimsi / yeşilimsi görünecek veya ışık dalgalarının bu derinliğe nüfuz edememesi nedeniyle hiç görünmeyecektir. Tek zorluk, uygulama tekniğidir. İşinde donanımlı olmayan uzman  için cildin direncini hissederek pigment yerleştirme derinliğini manuel olarak kontrol etmek sorunludur. 

   Epidermisin kalınlığı vücudun farklı bölgelerinde ve hatta aynı bölgede değişiklik gösterdiği için daha da karmaşık hale gelir. Böylelikle göz kapakları diğer bölgelere göre en ince epidermilerden birine sahip olurken, daha sonra kaşlar ve şakaklar gelir. . En sonunda,
İğnenin deriye girme ve ciltten geri çekilme şekli, sözde bir deri penetrasyon açıklığı yarattığı için dövmenin etkinliğini etkiler. 

   Yüzeye pigment sızıntısını en aza indirmek için uzman eğer 1'li iğne iğne tercih ediyor ise iğne açısı 45˚ ile 90˚ açıyla deriye temas etmelidir. Açı kullanacağınız iğnenin şekline göre de değişiklik gösterir. Bu şekilde, cilt penetrasyon açıklığı daha sıkı kapanır ve iğnenin 80 - 90° açıyla girdiği duruma kıyasla daha fazla pigment tutar.

   Pigment enjeksiyonu vücutta güçlü bir savunma reaksiyonuna neden olur. Pigmentin bazı çözünür bileşenleri, lenfatik sistem tarafından hızla emilebilir ve yok edilebilir. Çözünmeyen bileşenler fagositik hücreler tarafından alınır. Bunların çoğu epidermal - dermal sınırda yoğunlaştığından, stratum bazalden gelen pigment partikülleri ve miktarı önemsiz olmasına rağmen dermisten bir miktar pigment alınma eğilimindedir.

  

güzellik uzmanlığı, güzellik uzmanlığı eğitimi, estetisyenlik, estetisyenliik kursu, kalıcı makyaj, kalıcı makyaj eğitimi, kalıcı makyaj nedir, kalıcı makyaj fiyatları, makyaj, kalıcı makyaj dudak, kalıcı makyaj eyeliner, eyeliner, dipliner, kalıcı makyaj dipliner, kalıcı makyaj kaş, kaş, kaş tasarım, kalıcı makyaj uygulama,

2021 © Tüm hakları Sevgi Önel tarafından saklıdır. İzin alınmaksızın hiçbir içerik ve görsel kullanılamaz.